Czarnogóra to taka tańsza Chorwacja? Kolejny cel dla tych, którzy chcą tylko leżeć na plaży? Z YETI przekonasz się, że wcale tak nie jest!
Odkryjesz, że:
- Kotor to oczywiście klimatyczna starówka, ale jego nazwa nieprzypadkowo kojarzy się z mruczącymi stworzeniami.
- Czarnogóra to świetne miejsce nie tylko do "plażingu i smażingu", ale też raftingu, snorkelingu i hikingu.
- Góry Przeklęte, choć może straszą nazwą, to krajobrazami zachwycają.
Czarnogóra to nie tylko ciepłe morze i nie tylko czarne góry! ;) To idealny kraj, żeby połączyć opalanie z aktywnym wypoczynkiem, a cudowną przyrodę z kulturą i zabytkami.
Top atrakcje:
Trekking w Durmitorze - Bobotov Kuk i Czarne Jezioro
Całodniowa wycieczka na najwyższy szczyt Durmitoru. Będziemy podziwiać malownicze krajobrazy, w tym zębate szczyty i Czarne Jezioro.
Rejs po Zatoce Kotorskiej i do Błękitnej Jaskini
Rejs szybkimi łodziami po atrakcjach Zatoki Kotorskiej i jej okolicach. Zobaczymy wysepki kościelne, bunkier - bazę łodzi podwodnych, fort na wyspie Mamula i Błękitną Jaskinię. Odpoczniemy na plaży Mirista.
Kotor
Wpisany na listę UNESCO Kotor to perła Czarnogóry. Jego otoczona murami starówka może konkurować z Dubrownikiem. Największym zabytkiem jest romańsko-gotycka katedra św. Trifuna z bogatym skarbcem, ale Kotor to także wiele wąskich uliczek, pięknych pałaców, małych cerkwi i kościółków. Nad wszystkim góruje twierdza św. Jana, z której będziemy mogli zobaczyć miasto i okolicę.
Sveti Stefan
Jeden z najsłynniejszych, będący na niemal co drugiej widokówce, obrazków Czarnogóry. To malowniczy skalisty półwysep, na którym stoją stłoczone kamienne domki.
Rijeka Crnojevića
Niesamowite meandry rzeki wpadającej do Jeziora Szkoderskiego - zobaczymy je z poziomu wody i z punktu widokowego.
Góry Przeklęte
Całodniowy trekking w Górach Przeklętych (Prokletije) - dzikich, niedostępnych i surowych. Ostre granie i szczyty tego pasma są unikalnie poszarpane i według wielu uważane za najpiękniejsze na całych Bałkanach. Pójdziemy z doliny Grebaje na pętlę przez szczyty Valušnica, Popadija i Tatijanka.
Program:
Dzień: 1
Spotkamy się na zbiórce pod stadionem Cracovii (od strony ul. Kałuży) w Krakowie o 7:45. Będziemy jechać przez Słowację i Węgry. W końcu wjedziemy do Serbii i dotrzemy do hostelu w Nowym Sadzie, gdzie zatrzymamy się na nocleg.
Dzień: 2
Z samego rana wyruszymy w drogę do Czarnogóry.
Most nad Tarą
Zatrzymamy się przy robiącym naprawdę duże wrażenie moście nad Tarą. Tu zaczyna się kanion Tary - najgłębszy kanion Europy. W tym wyjątkowym miejscu chętni będą mogli zjechać na tyrolce lub spróbować raftingu.
Następnie przemieścimy się na nasze miejsce noclegowe na najbliższe trzy noce - kemping w Žabljaku. Tam odpoczniemy po podróży.
Dzień: 3
Trekking w Durmitorze - Prutaš
Na naszą górską rozgrzewkę wybraliśmy dla Was szczyt Prutaš. Góra ta przypomina z jednej strony ciasto francuskie i jest niesamowicie atrakcyjnym celem trekkingowym, gdyż z trasy można podziwiać jak na dłoni najpiękniejszą część Durmitoru. Wędrówka nie jest trudna, ale bardzo efektowna. Dzięki niej zaaklimatyzujemy się przed wyruszeniem w wyższe partie górskie i na nieco dłuższe szlaki. Na Prutaš wyruszymy z Dobri Do u podnóża wzgórza nieopodal wioski Šarban. Stamtąd skierujemy się na przełęcz Škrčko Ždrijelo, skąd delikatną, trawiastą w większości granią powędrujemy prosto na Prutaš. Po zdobyciu szczytu, odpoczynku i nacieszeniu się widokami zejdziemy do Todorov Do, gdzie przy drodze P14 będzie na nas czekał autokar.
Kierowca zabierze nas jeszcze na punkt widokowy nad przepięknym kanionem Piva, który przypomina norweskie fiordy. Stamtąd wrócimy na nocleg.
Dzień: 4
Trekking w Durmitorze - Bobotov Kuk i Czarne Jezioro
Kolejnego dnia wyruszymy na najwyższy szczyt Durmitoru - Bobotov Kuk, który wznosi się na wysokość 2523 m n.p.m. Na trasę wyjdziemy z przełęczy Sedlo. Szlak początkowo prowadzi łagodną doliną Urdeni Do, a potem Mliječni Do, aż do niesamowitej przełęczy Samar. Potem podejście zaczyna być nieco bardziej strome i wymagające, jednak widoki rekompensują cały wysiłek. Po drodze bowiem będziemy mogli podziwiać charakterystyczne „zębate” szczyty Zupci oraz pasiasty Šareni Pasovi. Ostatnim etapem w podejściu będzie przełęcz Danilova ploča, od której zaczyna się bezpośrednie podejście na Bobotov Kuk. Na szczycie damy sobie sporo czasu, aby nacieszyć się widokami, po czym wrócimy jeszcze raz do przełęczy Danilova ploča. Zejdziemy na nocleg mijając malownicze Czarne Jezioro.
Dzień: 5
Wsiądziemy do autokaru i przejedziemy z Žabljaka aż nad Zatokę Kotorską.
Rejs po Zatoce Kotorskiej i do Błękitnej Jaskini
W porcie w Kotorze przesiądziemy się na szybkie łodzie, którymi opłyniemy wszystkie atrakcje tej pięknej zatoki. Na początek dopłyniemy na jedną z tzw. wysepek “kościelnych”. Ich nazwa pochodzi od niewielkich świątyń zbudowanych na malutkich malowniczych wysepkach. Zwiedzimy pełen obrazów barokowy kościół Matki Boskiej Skalnej. Następnie trafimy do prawdziwego sekretu Czarnogóry - jeszcze do niedawna pilnie strzeżonej tajemnicy państwowej, a obecnie absolutnie wyjątkowej atrakcji turystycznej. To wyryty w skale bunkier, który służył jako baza dla czarnogórskich łodzi podwodnych. Potem wypłyniemy na otwarte morze, żeby przepłynąć obok fortu na wyspie Mamula. Stamtąd niedaleko już do Błękitnej Jaskini. W niesamowitej grocie, w której odbijające się światło tworzy piękne barwy, będziemy mogli popływać. Na dłuższy relaks dotrzemy na plażę Mirista położoną na półwyspie Luštica.
Z niej przejedziemy autokarem do Kotoru na wieczorny spacer w ramach czasu wolnego i nocleg.
Dzień: 6
Kotor
Rano pójdziemy zwiedzić perłę Czarnogóry - wpisany na listę UNESCO Kotor. Jego otoczona murami starówka może konkurować z Dubrownikiem. Największym zabytkiem jest romańsko-gotycka katedra św. Trifuna z bogatym skarbcem, ale Kotor to także wiele wąskich uliczek, pięknych pałaców, małych cerkwi i kościółków. Nad wszystkim góruje twierdza św. Jana, z której będziemy mogli zobaczyć miasto i okolicę.
Lovćen
Jeszcze wspanialsze krajobrazy całej Boki Kotorskiej otworzą się przed nami, gdy wysiądziemy z autokaru wjeżdżając serpentynami powyżej Kotoru w kierunku masywu Lovćen. Na jednym z jego szczytów zbudowano mauzoleum Niegosza, najsłynniejszego władcy Czarnogóry - miejsce bardzo ważne dla tożsamości narodowej jej obywateli. Odwiedzimy tę pięknie usytuowaną budowlę, będziemy też podziwiać panoramę jej okolic.
Stary Bar
Późnym popołudniem wybierzemy się jeszcze do Starego Baru, do którego większość odwiedzających wraca z przyjemnością. Nic w tym dziwnego… Fantastycznie ulokowany, w niedostępnym obronnym miejscu, z tajemniczymi wąskimi uliczkami, twierdzą i albańską zabudową, tworzy niesamowity klimat. Przekonacie się o tym sami. W Starym Barze znajdziemy mnóstwo świetnych knajpek z przepysznym lokalnym jedzeniem oraz miejsc, w których można kupić oliwę z oliwek, rakiję, konfitury lub inne pamiątki.
Noc spędzimy w namiotach na nadmorskim kempingu Maslina koło Petrovac.
Dzień: 7
Sveti Stefan
Na początek dnia pojedziemy lokalnymi busami zobaczyć jeden z najsłynniejszych, będący na niemal co drugiej widokówce, obrazków Czarnogóry. To Sveti Stefan - malowniczy skalisty półwysep, na którym stoją stłoczone kamienne domki. Miejsce zostało przekształcone w luksusowy kompleks hotelowy, popularny wśród gwiazd sportu i showbiznesu, dlatego poprzestaniemy na zrobieniu pamiątkowych zdjęć z góry.
Budva
Pojedziemy dalej - do Budvy. Przejdziemy się urokliwymi uliczkami starówki, obejrzymy kolorowe mozaiki i ikonostas w cerkwi św. Trójcy, a także spojrzymy na okolicę z cytadeli i murów okalających centrum Budvy.
Rejs po Jeziorze Szkoderskim
Tego dnia czeka nas jeszcze rejs po największym jeziorze na Półwyspie Bałkańskim – Jeziorze Szkoderskim. Akwen ze względu na swój unikalny charakter został objęty ochroną, tworząc tym samym największy i najmłodszy park narodowy w Czarnogórze. Na rejs wyruszymy z miejscowości Virpazar. Podczas jego trwania będziemy mogli skosztować domowych pączków oraz przyjrzeć się awifaunie parku. Na jego terenie żyje aż 300 gatunków ptaków (połowa wszystkich gatunków w Europie), a karpie, które w nim mieszkają, ważą nawet 40 kilogramów! Oprócz ornitologicznych obserwacji zatrzymamy się na krótką kąpiel oraz wejdziemy na punkt widokowy z monastyrem na jednej z wielu wysp znajdujących się na jeziorze.
Rijeka Crnojevića
Rejs zakończymy w bajkowej scenerii Rijeka Crnojevića - rzeki, która przed ujściem do Jeziora Szkoderskiego wije się niesamowitymi meandrami. Tam odbiorą nas busy, które podrzucą nas jeszcze na punkt widokowy Pavlova Strana, żebyśmy mogli obejrzeć cały obszar z góry. Po zachodzie słońca wrócimy na kemping.
Dzień: 8
Velika Plaža
Prawie cały ósmy dzień naszego wyjazdu spędzimy na najsłynniejszej plaży Czarnogóry. Położona koło miasta Ulcinj Velika Plaža ma ponad 10 km długości i ok. 60 m szerokości. Tworzy ją więc naprawdę ogromna ilość piasku.
Podgorica
Wieczorem na chwilę odwiedzimy Podgoricę, która nie jest może najpiękniejszym miastem świata, ale stolica zasługuje na choć chwilę czasu wolnego. Przy okazji dołączymy do miejscowej tradycji wieczornych spacerów po centrum.
Noc spędzimy w hostelu w Podgoricy.
Dzień: 9
Kanion Moračy
Po śniadaniu wyruszymy autokarem wzdłuż kanionu rzeki Morača. To drugi z najpiękniejszych kanionów Czarnogóry, w wielu miejscach bardzo malowniczy, a sama woda ma wyjątkowy kolor. W najładniejszym miejscu zatrzymamy się na postój ze zdjęciami.
Komovi
Potem dojedziemy do miejscowości Štavna, która jest bazą wypadową w góry Komovi. Ten masyw tworzą ogromne hale i szczyty o zupełnie wyjątkowych kształtach. Zdobędziemy jeden z nich - Kom Vasojevićki o wysokości 2461 m n.p.m. Trasa nie jest długa, za to widoki - fantastyczne.
Na nocleg przejedziemy do hotelu w okolicy Plav.
Dzień: 10
Góry Przeklęte
Tego dnia wyruszymy na trekking w Górach Przeklętych, czyli Prokletije. Nazwa ta najprawdopodobniej wywodzi się od ich dzikiego charakteru, niedostępności i surowości. Ostre granie i szczyty tego pasma są unikalnie poszarpane i według wielu uważane za najpiękniejsze na całych Bałkanach. Naszą wędrówkę rozpoczniemy z wioski Škala w dolinie Grebaje. Pokonamy pętlę przez szczyty Valušnica, Popadija i Tatijanka. Początkowo będziemy przemierzali piękne bukowe lasy, po czym wyjdziemy na odkryty teren i niemal cały czas będziemy wędrować grzbietami górskimi z widokiem na czarnogórską i albańską część Gór Przeklętych. Wędrówkę zakończymy w miejscu startu, skąd zabierze nas autobus i wrócimy na nocleg do hotelu.
Dzień: 11
Jezioro Plavskie
Powrót do Polski rozpoczniemy od wizyty nad Jeziorem Plavskim. To duży, ale płytki akwen polodowcowy, który na tle okolicznych wzniesień wygląda bardzo urokliwie.
Monastyr Studenica
Stamtąd przejedziemy do Serbii, żeby zwiedzić monastyr Studenica. Wpisany na listę UNESCO średniowieczny kompleks tworzy kilka cerkwi, które ozdobiono pięknymi bizantyjskimi freskami.
Na nocleg dojedziemy do Nowego Sadu.
Dzień: 12
Nowy Sad
W ostatnim dniu naszego wyjazdu przejedziemy do centrum miasta, w którym będziemy mogli rozprostować nogi podczas krótkiego spaceru i czasu wolnego. Starówka Nowego Sadu jest bardzo ładna i zadbana, nazywana Serbskimi Atenami, a w 2021 roku miasto było Europejską Stolicą Kultury.
Przez Węgry i Słowację wrócimy do Krakowa.
Uwaga: Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.